Breaking News
Home / اخبار روز / چاوش اوغلو: آمریکا، ترکیه را تهدید می‌کند – آرشیو وبلاگ های ایرانی

چاوش اوغلو: آمریکا، ترکیه را تهدید می‌کند – آرشیو وبلاگ های ایرانی

خبرگزاری مهر: به نقل از آناتولی، مولود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با مجله «اوتاوا لایف» کانادا اعلام کرد: حمایت آمریکا از تروریست‌های پ‌ک‌ک و پ‌ی‌د نه تنها امنیت ترکیه را دچار مخاطره می کند، بلکه همکاری دیرینه میان آنکارا و واشنگتن را نیز زهرآلود خواهد کرد
وی در ادامه ادعا کرد: باید برای سوریه بعد از بحران آماده باشیم. بعد از ایجاد راه حل پایدار و معتبر سیاسی برای حل بحران سوریه، جامعه جهانی باید خود را برای کمک مالی جهت بازسازی این کشور آماده کند تا پناهجویان و آوارگان بتوانند مجدد به وطن خود بازگردند.

حمایت از قدس

خبرگزاری مهر: به نقل از آناتولی، مولود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با مجله «اوتاوا لایف» کانادا اعلام کرد: حمایت آمریکا از تروریست‌های پ‌ک‌ک و پ‌ی‌د نه تنها امنیت ترکیه را دچار مخاطره می کند، بلکه همکاری دیرینه میان آنکارا و واشنگتن را نیز زهرآلود خواهد کرد.
وزیر خارجه ترکیه در واکنش به موضوع گیری های خصمانه رئیس جمهوری آمریکا علیه قبله اول مسلمین نیز گفت: حمایت از قدس وظیفه تمام بشریت است. بنابراین هیچ کس حق ندارد تصمیمات یکجانبه و خودسرانه در مورد وضعیت قدس اتخاذ کند.

روابط ترکیه- کانادا

روابط ترکیه و ناتو

حفظ تمامیت ارضی عراق

آینده سوریه

دیپلمات ارشد ترکیه افزود: گروه تروریستی داعش از لحاظ نظامی در عراق شکست خورد. این کشور باید با اتخاذ سیاست های فراگیر، به ارتقای هویت مشترک مردم و بازسازی مناطق آسیب دیده بپردازد. ترکیه در این زمینه از کشور همسایه خود حمایت خواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه درباره روابط آنکارا و اوتاوا تصریح کرد: ترکیه برای روابط خود با کانادا اهمیت زیادی قائل است. در هفتاد و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور قرار داریم. ترکیه و کانادا شرکای تجاری مهمی هستند.

چاوش‌اوغلو درباره عراق اضافه کرد: حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت عراق برای ترکیه اهمیت حیاتی دارد. به همین دلیل با رفراندم اقلیم کردستان عراق مخالفت کردیم. اگر بغداد و اربیل مذاکرات را آغاز کنند، ترکیه از بزرگترین حامیان این اقدام خواهد بود.

چاوش‌اوغلو با اشاره به روابط کشورش با ناتو نیز اضافه کرد: ترکیه همیشه به تعهدات خود در مقابل ناتو پایبند بوده است. متقابلا انتظار داریم متحدان ما در ناتو نیز به تعهدات خود پایبند باشند. ناتو در رأس برنامه‌های دفاعی و امنیتی ترکیه است.

وزیر خارجه ترکیه در این مصاحبه گفت: روابط آمریکا و ترکیه برهه حساسی را سپری می کند. با حمایت آمریکا از گروه تروریستی پ‌ک‌ک و پ‌ی‌د و نیز حضور گروه تروریستی وابسته به فتح الله گولن در این کشور مخالفیم. آمریکا به عنوان متحد ما در ناتو متوجه نگرانی ترکیه نسبت به تاکتیک کوتاه مدت خود باشد.

مولود چاوش‌اوغلو در ادامه مصاحبه خود بدون اشاره به تداوم عملیات نظامی کنونی ارتش این کشور در خاک سوریه بر خلاف موازین بین المللی و بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق گفت: آینده سوریه باید توسط خود سوری‌ها تعیین شود. تاریخ نشان داده که سرانجام حاکمیت ملی پیروز می شود. تمام تلاش خود برای موفقیت مذاکرات سوچی، آستانه و ژنو و توقف خشونت و درگیری در سوریه در سال ۲۰۱۸ انجام خواهیم داد.

این مقام ترکیه همچنین خاطر نشان کرد: شاخه گروه تروریستی پ‌ک‌ک در سوریه یعنی پ‌ی‌د و ی‌پ‌گ به بهانه مبارزه با تروریسم می کوشد تا جایگاهی برای خود در منطقه ایجاد کند، اما باید بدانند که به شکست محکوم هستند.

وی در این خصوص افزود: هر دو کشور از گسترش و تقویت روابط قدرتمند اقتصادی حمایت می کنند. ما معتقدیم که راه اندازی توافق‌نامه تجارت آزاد بدون تاخیر برای هر دو کشور مفید خواهد بود.

About back118

Check Also

استقبال از تغییر دیوارنگاره میدان ولی عصر (عج) – آرشیو وبلاگ های ایرانی

روزنامه شرق: شهربانو امانی – عضو شورای شهر تهران در یادداشتی از تغییر دیوارنگاره میدان …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *