Breaking News
Home / اخبار روز / لودریان: سفر مکرون به ایران حتمی است – آرشیو وبلاگ های ایرانی

لودریان: سفر مکرون به ایران حتمی است – آرشیو وبلاگ های ایرانی

خبرگزاری ایرنا: وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه با بیان این مطلب که به زودی راهی تهران می شود، تاکید کرد که سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور به ایران، حتما انجام می شود

خبرگزاری ایرنا: وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه با بیان این مطلب که به زودی راهی تهران می شود، تاکید کرد که سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور به ایران، حتما انجام می شود.

رادیو بین المللی فرانسه افزود: سفر لودریان به تهران که قرار است پنجم ماه مارس (چهاردهم اسفند ماه) صورت گیرد، در حقیقت به منظور اجرای هماهنگی های لازم برای سفر آتی مکرون به ایران است.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، ژان ایو لودریان درباره سفر آتی مکرون به تهران گفت: این سفر حتمی است، زیرا فرانسه با همه گفت و گو می کند.

فرانسه دوره مکرون در شرایط حساس کنونی منطقه خاورمیانه و در حالی که پس از توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران، فرصتی بسیار مناسب برای گسترش روابط اقتصادی با تهران پیش روی خود می بیند و از سوی دیگر در مسائل سیاسی منطقه نیز بیش از هر زمانی به نقش مهم و تعیین کننده ایران واقف شده، به طور طبیعی خواستار روابطی نزدیک تر با تهران است.

به گزارش ایرنا، مکرون از زمان به دست گرفتن قدرت در فرانسه، با وجود انبوه مسائل فراروی کشورش در اروپا و جهان، نقشی مهم و تعیین کننده در پیشبرد سیاست خارجی پاریس در خاورمیانه و به ویژه تعامل با جمهوری اسلامی ایران، به نمایش گذاشته است.

پیش از این قرار بود، دیدار ماکرون از ایران در نخستین روزهای سال جاری (۲۰۱۸) برگزار شود، اما بعدا به تاریخی در آینده موکول شد.

وی افزود: هنوز تاریخی دقیقی برای سفر مکرون به تهران مشخص نشده است.

آمار روابط بازرگانی فرانسه و ایران نشان می دهد که پاریس تا پیش از ‌آغاز تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران در سال ۲۰۱۱، سالانه بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار نفت از کشورمان وارد می کرد. اما این رقم در سال ۲۰۱۳ به رقم باور نکردنی یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار در سال سقوط کرد. به همین نسبت سطح مبادلات تجاری دو کشور نیز از میزان چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال به کمتر از ۴۰۰ میلیون دلار در دوره اعمال تحریم ها کاهش یافت. سنای فرانسه با انتشار گزارشی در این باره در آوریل ۲۰۱۴ با بر شمردن علل کاهش شدید مبادلات تجاری میان تهران و پاریس، فرانسه را بازنده اصلی تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران خواند.

About back118

Check Also

استقبال از تغییر دیوارنگاره میدان ولی عصر (عج) – آرشیو وبلاگ های ایرانی

روزنامه شرق: شهربانو امانی – عضو شورای شهر تهران در یادداشتی از تغییر دیوارنگاره میدان …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *