Breaking News
Home / دانش و فن آوری / فناوری جدید باتری های توشیبا؛ ۶ دقیقه شارژ و ۳۲۰ کیلومتر پیمایش – دیجیاتو – آرشیو وبلاگ های ایرانی

فناوری جدید باتری های توشیبا؛ ۶ دقیقه شارژ و ۳۲۰ کیلومتر پیمایش – دیجیاتو – آرشیو وبلاگ های ایرانی

توشیبا خود را به عنوان پرچمدار فن آوری به کار رفته در تولید باتری ها می بیند و در حال حاضر مشغول تغذیه باتری های میتسوبیشی i-miev و هوندا Fit است

باتری های لیتیوم یونی حاوی یک الکترولیت مایع و قابل اشتعال است که در دمای بالای ۱۵۰ درجه سانتی گراد یا بیشتر اتفاقات خوبی برای آن نمی افتد. باتری ها با کوچک ترین تهدیدی به راحتی می توانند به دماهای بالا برسند. برای مثال در تصادف ها به سرعت به دمای بالا می رسند.

گرچه توشیبا اعلام می کند که نباید به دنبال برد متفاوتی به نسبت باتری های لیتیوم یونی فعلی بود. نیوبیوم عنصر سبک وزنی به شمار نمی رود و تنها از نظر چگالی انرژی وضعیت بهتری دارد.

همچنین از نظر ایمنی این باتری ها چندان بهتر از باتری های لیتیوم یونی نیستند.

این فن آوری می تواند یک تغییر دهنده بازی به شمار رود و نسل آینده خودروهای الکتریکی را دگرگون کند. در حال حاضر بر روی عملکرد این باتری ها کار می شود و نسل جدید این فن آوری موسوم به SCiBTM  در سال ۲۰۱۹ از راه خواهد رسید.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط دانشگاه MIT، حتی پس از برخورد با دیوار، احتمال آتش گرفتن آن بسیار کم است.

اگر تنها به ۶ دقیقه زمان برای شارژ باتری نیاز وجود داشته باشد می توان به آن به عنوان یک وسیله نقلیه برای انجام کارهای روزانه حساب باز کرد. اما اگر به حالت یک شارژ شبانه باشد، ممکن است دچار مشکل شوید، زیرا باید به این فکر کنید که کی باید شارژ شبانه خود را انجام دهید.

با گارانتی ۱۰ ساله و همینطور سیستم سوپرشارژ که در کمترین زمان ممکن باتری ها را شارژ می کند به نظر می رسد که توشیبا در این بخش قدرتمند ظاهر شده است.

حال توشیبا خبر از نسل بعدی باتری ها بر پایه تیتانیوم-نیوبیوم اکسید آنود می دهد که درها را به سمت شارژ سوپر سریع باز می کند. ۳۲۰ کیلومتر برد خالص تنها با ۶ دقیقه شارژ.

تست این باتری در حالت ۹۰ درصد شارژ کامل انجام گرفته است. با این که سیکل شارژ و دشارژ را بیش از ۵۰۰۰ بار بر روی آن انجام می دهند اما عمری برابر با ۱۴ سال را از خود نشان می دهد و سیستم شارژ سریع نیز در دمای منفی ۱۰ درجه بر روی آن با موفقیت انجام می پذیرد.

این مسئله باعث می شود تا فرار حرارتی صورت پذیرد، که باعث آتش سوزی و حتی یک انفجار کوچک در باتری می شود، که در بسته باتری های بزرگ بسیار جدی است.

همچنین این فن آوری باعث می شود که فلز لیتیوم کمتر در معرض آسیب قرار بگیرد که این مسئله در هوای بسیار سرد نیز به وجود می آید. توشیبا اعتقاد دارد که یکی از دلایل فعلی که باتری ها سریع تر از این شارژ نمی شوند همین مسئله است.

توشیبا اعلام کرده است که یک باتری پرتوتایپ ۵۰Ah نشان داده که سیکل عمر بالایی دارد.

توشیبا خود را به عنوان پرچمدار فن آوری به کار رفته در تولید باتری ها می بیند و در حال حاضر مشغول تغذیه باتری های میتسوبیشی i-miev و هوندا Fit است.

باتری های جامد که تویوتا قرار است تا سال ۲۰۲۲ استفاده کند، دچار چنین مشکلی نمی شود. به جای استفاده از الکترولیت مایع، از مواد پلیمری جامد در آن ها استفاده می شود و به همین دلیل در بسته باتری هیچ چیز قابل اشتعال و فرار وجود ندارد.

این زمان در حدود ۳ برابر سریع تر از سیستم فعلی است.

About back118

Check Also

بررسی بازی Detroit: Become Human ؛ جنگ صلح است، آزادی بردگیست – دیجیاتو – آرشیو وبلاگ های ایرانی

باید اعتراف کنم که طی یکی دو سال اخیر و از زمانی که بازی Detroit: …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *