Breaking News
Home / اجتماعی / درباره ويديويي كه جهان مجازي را تكان داد – آرشیو وبلاگ های ایرانی

درباره ويديويي كه جهان مجازي را تكان داد – آرشیو وبلاگ های ایرانی

امیرحسین کامیار در روزنامه اعتماد نوشت: دیدن‌شان درد داشت، دیدن دو دختر نوجوان که با شوخی و خنده از خودشان فیلم می‌گیرند تا اعلام کنند قصد خودکشی دارند
هربار این میل به زندگی که فروید اروس می‌نامیدش، مجالی برای بروز نیابد در روان آدمی فضایی تهی شکل می‌گیرد که توسط انرژی مرگ‌طلبی یا تاناتوس فرویدی پر می‌شود. در مورد این دو نوجوان اما با نومیدی از زندگی روبه‌رو نیستیم، از ابتدا گویی زندگی اصلا جدی گرفته نشده است، همه‌چیز بازی است، همه‌چیز شوخی است. هنگامی که زندگی را تا به این حد پوچ فرض کنی، مرگ نیز به همین نسبت بی‌معنا و کاریکاتورگونه می‌شود. نه امیدواری و نه یأس، نه آرزو و نه حرمان، هیچ‌کدام واقعی نیستند، بودن ما جدی نیست پس ناگزیر نبودن‌مان هم نمی‌تواند که جدی باشد.

مساله‌ام این نیست که دو نوجوان فیلم منتشر شده در واقع همان دخترانی هستند که چندی پیش در اصفهان از پل عابر پیاده پایین پریده و فاجعه آفریدند؛ گره اصلی گمانم در این به شوخی گرفتن خودکشی و پوچ‌انگاشتن مردن است. آن دو مرگ، زندگی پس از مرگ و اندوه عزیزان را به هیچ می‌گیرند و در آخر ما را نیز برابر یک هیچ بزرگ رها می‌کنند.

ریشه‌های چنین سطحی از پوچ‌پنداری مرگ را باید در بیهوده دانستن زندگی یافت. آن‌چیزی که به آدمی کمک می‌کند تا به سهولت تسلیم غریزه مرگ‌خواهی نشود، شوق به زندگی است. رویاهایی برای فردا، امید  به آینده، احساس پیوند با خانواده و جامعه، امکان ابراز وجود و خلاقیت، همه و همه تارهایی نامریی می‌سازند و دست و پای ما را طوری به زندگی گره می‌زنند که تاریک‌ترین لحظه‌ها را نیز تاب می‌آوریم.

این پوچ‌انگاری هراس‌انگیز آن دو نوجوان هم کاش برای تصمیم‌سازان ما نمادی از رسیدن به لبه باشد. کاش از خودمان بپرسیم با باورهای بچه‌های‌مان چه کردیم که زندگی این همه در نظرشان ‌تهی و بیهوده است، چنان بیهوده که با تمسخر و به سادگی رهایش کنند.

امیرحسین کامیار در روزنامه اعتماد نوشت: دیدن‌شان درد داشت، دیدن دو دختر نوجوان که با شوخی و خنده از خودشان فیلم می‌گیرند تا اعلام کنند قصد خودکشی دارند. تناقض حیرت‌انگیز میان برنایی و زیبایی آن دو از یک‌سو و شتاب‌شان در شتافتن‌ به سمت عفریت مرگ از سوی دیگر، تجربه تماشای این فیلم کوتاه سه دقیقه‌ای را به تجربه‌ای تکان‌دهنده و دردناک بدل می‌کند.

رابرت جانسون، روان‌شناس جایی نوشته که تمایل به خودکشی نشانه رسیدن آدمی به لبه یک پرتگاه است. یا پیش می‌روی و خود را از بین می‌بری یا پس می‌نشینی و آن باور و سبک زیستنی را در خودت ویران می‌کنی که تو را به چنین بن‌بستی رسانده است.

About back118

Check Also

ظریف خواستار روابط عمیق اقتصادی با برزیل شد – آرشیو وبلاگ های ایرانی

خبرآنلاین: دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در پایان برنامه های رسمی خود در …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *