Breaking News
Home / دانش و فن آوری / بررسی بازی Cytus II ؛ سایبرپانک به روایت موسیقی – آرشیو وبلاگ های ایرانی

بررسی بازی Cytus II ؛ سایبرپانک به روایت موسیقی – آرشیو وبلاگ های ایرانی

عرضه «سایتوس» (Cytus) در سال ۲۰۱۲ مسیر بازی های ریتمیک تلفن های هوشمند را کاملا تغییر داد
نزدیک به شش سال از این اتفاقات می گذرد و بالاخره امسال، نسخه دوم این عنوان منتشر شد. بازی چند هفته پیش ابتدا به آی دیوایس ها آمد و دیروز نیز شاهد عرضه نسخه اندروید بودیم. بنابراین حالا فرصت مناسبی است تا به سوالی که پیش از تجربه سایتوس ۲ داشتیم جواب بدهیم؛ آیا سازنده توانسته از پس انتظارات زیاد عنوانش بر بیاید؟

داستان سایتوس ۲ به طرز عجیبی خوب است. البته داستان هیچوقت در این نوع بازی ها مهم نیست و خود رایارک گیمز از معدود استودیوهایی بود کهدر بازی های ریتمیکش به این بخش اهمیت بیشتری داد اما چیزی که باعث شده سایتوس ۲ نسبت به تمام بازی های موزیکالی که داستان دارند، متمایز باشد به نحوه روایت بازی بر می گردد.

بازی دارای سیستم ارتقا سطح (Level Up) است و هر بار که یک دی جی را لول آپ کنید، یک پست جدید به IM اضافه می شود.

سایتوس ۱ یکی از تاثیرگذارترین بازی های اسمارت فون ها به شمار می رود و اینکه الان از «رایارک گیمز» (Rayark Games) به عنوان بهترین سازنده عناوین موزیکال موبایل یاد می کنند، بیشتر به خاطر همین بازی است. ساخت ادامه برای عناوین ماندگار نیز کار ساده ای نیست.

بازی دارای بخشی با نام IM است که در آن دی جی های مختلف پست گذاشته و بقیه زیر هر کدام کامنت می گذارند. تمام اتفاقات سایتوس ۲ از طریق همین قسمت بیان می شوند و توسعه دهنده به قدری برای بعضی جمله ها وسواس به خرج داده که انگار با عنوانی متن محور (Text Based) طرف هستیم.

یک روز او تصمیم می گیرد تا برای اولین بار یک کنسرت مجازی زنده برگزار کند و در آن چهره واقعی اش را نشان دهد. اما چند دقیقه پیش از اجرا، Æsir غیبش می زند و هیچکس از سرنوشت او خبری ندارد. بازی شش چپتر دارد که در هر کدام از آن ها، نقش یکی از دی جی های محبوب کشور را دارید و با اجرای هر آهنگ باید به حقیقت غیبت Æsir نزدیک شوید.

سایتوس ۲ یکی از بی نقص ترین بازی های موبایل به شمار می رود. اینکه این بازی برای تان تبدیل به بهترین عنوان سبک موزیکال بشود به سلیقه خودتان بستگی دارد؛ اگر از عنوان کژوال پیانو تایلز خسته شده اید و یک تجربه سخت تر می خواهید مطمئنا عاشق سایتوس ۲ خواهید شد.

البته روند پیشرفت داستان اصلی کمی کند است و بازی خیلی دیر به سراغ مسئله غیبت Æsir می رود ولی تماشای رفتار دی جی ها و کاربران در شبکه اجتماعی IM نیز جذابیت های خودش دارد؛ رایارک گیمز خیلی خوب توانسته در بطن جمله ها احساسات شخصیت ها و اتفاقات دنیایش را بازگو کند.

اتفاقات سایتوس ۲ در جهانی سایبرپانک روایت می شوند زمانی که به واسطه پیشرفت بی رویه تکنولوژی، مرز میان زندگی واقعی و مجازی به حداقل رسیده و حالا دیگر دی جی ها در فضای اینترنتی مجازی با نام cyTus اجراهایی انجام می دهند. در این بین Æsir بیشترین محبوبیت را بین مردم داشت.

رایارک گیمز با سایتوس ۲ وزنه سنگینی را برداشته و البته هم از آزمون سخت خود سربلند بیرون آمده است. با وجود اینکه هسته اصلی بازی مشابه گذشته است و توسعه دهنده دست به ریسک نزده ولی اگر از سیستم درآمدی فاکتور بگیریم، بازی عقب گردی نسبت به سایتوس ۱ نداشته و تقریبا در تمام بخش ها چند قدم رو به جلو بر می دارد.

بزرگترین تغییر سایتوس ۲ به بخش دیداری باز می گردد. رابط کاربری بازی خیلی بهتر از گذشته شده و سازنده با استفاده از تصاویر بهتر، توانسته گرافیک جذاب تری را به نمایش بگذارد. شخصیت ها نیز طراحی مناسبی دارند و ترکیب انیمه با جو سایبرپانک گونه تجربه متفاوتی را به وجود آورده است.

از دیدگاه گیم پلی بازی از همان سیستم قبلی استفاده می کند. در محیط دایره هایی ظاهر می شوند و همان لحظه که خط سفید رنگ صفحه روی آن ها قرار گرفت، باید با کلیک روی هر دایره امتیاز به دست بیاورید. البته تمام دایره ها مشابه یکدیگر نیستند و باید بعضی از آن ها را گرفته و دیگری را بکشید.

اگرچه تغییر زیادی در این قسمت دیده نمی شود ولی همان هسته اصلی گیم پلی سایتوس ۱ برای داشتن یک تجربه جذاب هنوز جواب می دهد. تنوع خوب دایره ها و سرعت بالای گیم پلی سایتوس ۱ را تبدیل به یکی از متفاوت ترین تجربه های ممکن کرده بود و حالا همان نکات مثبت را در سایتوس ۲ میبینیم.

عرضه «سایتوس» (Cytus) در سال ۲۰۱۲ مسیر بازی های ریتمیک تلفن های هوشمند را کاملا تغییر داد. بازی نشان داد که اسمارت فون ها با صفحات لمسی خود یک پلتفرم کاملا مناسب برای این سبک هستند و از آن موقع به بعد بود که عناوین موزیکال جایگاه ویژه خود را بین گیمرهای موبایل پیدا کردند.

About back118

Check Also

مهندسی یک باکتری برای درمان یبوست – آرشیو وبلاگ های ایرانی

خبرگزاری ایسنا: دانشمندان یک باکتری را برای تولید یک ماده شیمیایی به نام “تریپتامین” مهندسی …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *